گفت و گو با خبرگزاری آرت نا

یکشنبه 18 دی 1390 - 11:36
ناصح کامگاری در گفتگو با آرت نا عنوان کرد:
تئاتر فجر اندک فرصتی است برای معدودی هنرمند شهرستانی  نسخه قابل چاپ نظر شما

  خبرگزاری هنر: گاهی کیفیت تئاترهای اندیشمند در انبوه اجراهای صرفا سرگرم‌کننده، گمنام و مغفول می‌مانند.     

گفت‌وگو: محسن عظیمی/ خبرگزاری هنر «آرت نا»

جناب ناصح کامگاری به نظر جنابعالی جشنواره تئاتر فجر که حالا به دروه سی‌ام رسیده چقدر در ارتقاء کیفی و کمی تئاتر ایران تاثیر داشته؟
تنها اثر مثبتی که از سی سال جشنواره تئاتر فجر به نظرم می‌رسد اندک فرصتی است که برای معدودی هنرمند شهرستانی فراهم می‌کند که در سالن‌های حرفه‌ای پایتخت، اجرایی به صحنه ببرند که شاید شور و خاطره زندگی‌شان شود یا آنان را به خودباوری برساند، اگرچه این موقعیت تضمینی برای موفقیت آتی و استمرار فعالیت‌شان و تثبیت جایگاه تئاتر توسط مسئولین شهرستان‌ها نیست که کاش بود! 


هر ساله در شکل جشنواره تغییراتی به‌وجود می‌آید، نظرتان درباره تغییراتی که امسال در بخش‌های جشنواره به‌وجود آمده چیست؟
این که هر سال چه سبدهایی بر خوان جشنواره می‌چینند مهم نیست، مهم توشه‌ای است که از صافی گذرانده و در این ظروف می‌ریزند. از آن‌جا که کمیٌت همیشه امتیاز آماری دارد، گاهی کیفیت تئاترهای اندیشمند در انبوه اجراهای صرفا سرگرم‌کننده گمنام و مغفول می‌مانند. "تئاتر برای مردم" هم داعیه دهان‌پرکنی است، چون مردم که یک‌دست نیستند و اجراهای "سانتی‌مانتال" و لوکس فقط اسباب تفنن طبقه مرفهین است که دست‌شان به دهان می‌رسد و گیشه تئاتر اشرافی را رونق می‌دهند. در نقطه مقابل، در حالی‌که برای ارتقا سطح فرهنگ عمومی، دولت موظف است با پرداخت یارانه به تولید تئاتر هنری تفکربرانگیز برای اقشار کم درآمد بپردازد، اغلب نمایش‌های سبک عامیانه یا اجراهای سفارشی با مضامین شعاری در نظر می‌گیرند و خبری از تئاتری که همه اقشار و صنوف اجتماعی دغدغه‌های خود را در آینه آن ببیند، نیست و جایگاه و بخش مستقلی هم در جشنواره ندارند. 

آیا در جشنواره امسال اثری از شما حضور دارد و یا این‌که برای همکاری دعوتی از شما شده است؟
یکی از نمایش‌نامه‌هایم را با نام "عقرب" برای اجرا در بخش بین‌الملل ارائه کردیم که پذیرفته نشد. برای طراحی صحنه دو نمایش "کمد" به کارگردانی شهره سلطانی و "صنم" به کارگردانی علی یازرلو نیز دعوت شدم اما این همکاری هم به کامکاری نرسید! زیرا یکی از خوان بازبینی نگذشت و دیگری به موعدی پس از جشنواره موکول شد.

 صفحه اصلی گفت و گو در نشانی زیر قابل دسترسی است:

http://www.artna.ir/fa/15944

/ 0 نظر / 25 بازدید