اکبر رادی نیامد، ناصح کامگاری خداحافظی کرد!

گزارش رضا آشفته از دهمین جشن سالا‌نه کانون ملی منتقدان تئاتر ایران:

اکبر رادی نیامد ، ناصح کامگاری خداحافظی کرد!

 

ناصح کامگاری در اعتراض به موقعیت نابسامان طراحی صحنه تئاتر در دهمین جشن سالا‌نه کانون منتقدان تئاتر، بر ادامه کارش در این حرفه خاتمه داد. سمیرا سینایی، کارگردان و طراح صحنه به نمایندگی از طرف ناصح کامگاری برای دریافت لوح تقدیر و جایزه همکارش روی صحنه رفت و ضمن آنکه خود را همدرد با این طراح صحنه می‌دانست، به قرائت یادداشتی از او پرداخت.

 

در این یادداشت اعتراض‌آمیز آمده بود: "از تقدیر شما سپاسگزارم و بیش از هر چیز، از آن رو مفتخرم که با آرای مستقل یک نهاد صنفی برگزیده شده‌ام. بی‌شک ارزشگذاری‌هایی این چنینی انگیزه فعالیت هنرمندان را دوچندان می‌کند اما متاسفانه ناچارم این جایزه ارزشمند را نقطه ختامی برای فعالیتم در طراحی صحنه تئاتر بخوانم و اعلا‌م می‌کنم که در اعتراض به موقعیت نابسامان طراحی صحنه به‌ویژه بی‌توجهی در تخصیص سهم بودجه متناسب برای طراحی در تولید یک تئاتر، دستمزدهای نامتناسب و نازل، نزول شأن و منزلت حرفه‌ای طراحی صحنه تا توقع تدارکات و خرید و ساخت آکسسوار و در عین حال انکار لزوم فعالیت دستیاران توسط شورای ساخت و چندین و چند معضل بارها طرح‌شده و همیشه بی‌پاسخ‌مانده، قلم طراحی صحنه را زمین نهاده و تا بهبود وضعیت و حداقل تا فراهم شدن شرایط بدیهی، از فعالیت در طراحی صحنه تئاتر کناره‌گیری میکنم. بار دیگر از حسن نظر انجمن و هیات محترم داوران متشکرم."

 

عصر شنبه یک دی‌ماه در تالا‌ر بتهوون خانه هنرمندان ایران، علا‌وه بر ناصح کامگاری نام اکبر رادی (نمایشنامه‌نویس)، امید روحانی (منتقد غیرعضو کانون)، بهزاد صدیقی (منتقد عضو کانون)، مسعود دلخواه (کارگردان)، پیام دهکردی (بازیگر مرد) و سپیده نظری‌پور (بازیگر زن) به عنوان برگزیدگان جشن دهم کانون ملی منتقدان تئاتر ایران اعلا‌م شد.

 

اکبر رادی نویسنده پایین گذر سقاخانه به دلیل کسالت برای دریافت جایزه روی صحنه نرفت، ولی پیام و نماینده‌ای را هم برای دریافت آن نفرستاد.

 

پیام دهکردی، بازیگر نمایش مرگ فروشنده در زمان دریافت جایزه‌اش گفت: <خوشحالم از اینکه این نمایش که در جشنواره تئاتر فجر پارسال مورد کم‌لطفی قرار گرفت، با گرفتن این جایزه به عنوان یک نمایش مطلوب مطرح شد. من این جایزه را مرهون زحمات نادر برهانی‌مرند، امیر احمدیار احمدی و دیگر اعضا و بازیگران گروه تئاتر معاصر هستم.>

 

سپیده نظری‌پور هم که برای بازی در نمایش <آن که گفت آری، آن که گفت نه> به کارگردانی مهرداد رایانی‌مخصوص جایزه بهترین بازیگری زن را دریافت کرد، گفت: <پس از نمایش اژدهاک جایزه‌ای نگرفته بودم و دیگر داشت فراموشم می‌شد که بازیگرم.>

علیرضا غفاری، مجری جشن هم در این باره گفت: <چه خوب است این جایزه‌ها که برای برخی یادآوری می‌کند که بازیگر هستند. البته همسر مهرداد رایانی‌مخصوص بودن نه‌تنها باعث فراموشی بازیگری می‌شود که باید همه چیز را به فراموشی بسپاری.>

البته بنا بر اظهارنظر نصرا... قادری، رئیس کانون ملی منتقدان، نمایش‌های مرتبط با اعضای کانون از داوری حذف شده‌‌اند و بنابر نظر برخی از حاضران در این جشن، فقط نمایش <آن که گفت آری، آن که گفت نه> به کارگردانی مهرداد رایانی‌مخصوص یک استثنا بوده و این جایزه هم باید به این بازیگر تعلق می‌گرفته است. مهرداد رایانی‌مخصوص مسوول مالی و عضو هیات‌مدیره کانون ملی منتقدان ایران است.

مسعود دلخواه هم که به خاطر کارگردانی جولیوس سزار برگزیده شد، دیگر کارگردان‌های نامزدشده برای دریافت این جایزه را محق دانست و اعلا‌م کرد نمایش مرگ فروشنده به کارگردانی نادر برهانی‌مرند یکی از بهترین آثاری بود که در سال 85 دیده شد و شاید بنا بر محدودیت‌های انتخاب از فهرست نامزدها جا افتاده است.امید روحانی هم گفت که در سال گذشته به لحاظ نقد تئاتر کم‌کار شده بودم و این جایزه از طرف نصرا... قادری به من یادآوری کرد که توجه بیشتری به نوشتن نقد تئاتر داشته باشم.

تجلیل از بهزاد قادری، استاد دانشگاه، مترجم و پژوهشگر تئاتر هم یکی دیگر از بخش‌های جشن کانون ملی منتقدان تئاتر بود. او هنگام دریافت لوح تقدیرش، بخشی از نمایشنامه پرگنت را قرائت کرد و در پایان خواستار آرامش بیشتر برای تدریس و ارتباط گرفتن با دانشجویانش شد. جمعی از دانشجویان این استاد هم به رسم یادبود دسته‌گلی را به او هدیه کردند.

احمد کامیابی‌مسک، استاد دانشگاه هم در این مراسم مقاله‌ای را در رابطه با شخصیت بهزاد قادری قرائت کرد که در آن به ساخت پل‌هایی توسط ترجمه، نقد و تئاتر اشاره شد که باعث ارتباط بیشتر این استاد دانشگاه با دانشجویان و اهل تئاتر شده است.

در این جشن همچنین نصرا... قادری گزارشی از عملکرد یک‌ساله کانون ملی منتقدان تئاتر ارائه کرد که طی آن اعلا‌م شد در یک سال گذشته 36 جلسه نقد حضوری برگزار شده و برخی از اعضای این کانون در گردهمایی منتقدان جهانی حضور یافته‌اند. همچنین در جریان جشنواره تئاتر فجر یک سمینار درباره نقد تئاتر برگزار و یک بولتن هم در رابطه با آثار بخش مسابقه به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود.

انتهای خبر // روزنا - وب سایت اطلاع رسانی اعتماد ملی//www.roozna.com 

/ 0 نظر / 17 بازدید