نمایشنامه خوانی "تانگوی تخم مرغ داغ" اثر اکبر رادی در خانه هنرمندان

   آثار اکبر رادی سرآمد نمایشنامه هاست

 

ناصح کامکاری کارگردان تئاتر و نمایشنامه نویس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: از زمانیکه وارد عرصه تئاتر شدم از رادی و آثار او بهره های بسیار بردم و تجربه های مفیدی از نمایشنامه هایش کسب کرده ام.

وی در رابطه با چگونگی انتخاب نمایشنامه خوانی نمایشنامه تانگوی تخم مرغ داغ، نوشته اکبر رادی گفت: اکبر رادی در سال 1346، نمایشنامه ای با نام ارثیه ایرانی تالیف کرد و از وی برای نمایشنامه خوانی آن اثر اجازه گرفتم و او نمایشنامه تانگوی تخم مرغ داغ را که در سال 81 زیر چاپ بود معرفی کرد و من با هماهنگی ناشر آن یک نسخه حروفچینی شده دریافت کردم که در سالن انتظار تئاتر شهر به مدت دو روز نمایشنامه خوانی شد.

کامکاری ادامه داد: تصمیم گرفتم برای علاقه مندان به نمایش و نمایشنامه خوانی، که بیشتر آثار را در سالن های مرکز شهر تماشا می کنند این متن را برای سومین بار نمایشنامه خوانی کنم و پس از هماهنگی با خانه هنرمندان این امر به وقوع پیوست.

این کارگردان تئاتر در رابطه با شخصیت هنرمندانه و خالصانه اکبر رادی تصریح کرد: اکبر رادی در مقطعی خاص ادبیات نمایشی ایران را که مهجور بود یک تنه حفظ کرد و آثارش نه تنها قابلیت نمایشنامه خوانی دارد بلکه توسط گروه های خلاق قابلیت به تصویر کشیدن به بهترین نحو را دارد.

وی ادامه داد: به نظر من باید سالنی اختصاصی برای اجرای آثار اکبر رادی احداث شود زیرا آثار ارزنده این نمایشنامه نویس بنام که تعدادش بسیار زیاد است جایگاه ویژه ای در تئاتر کشور دارد چنان که اگر به نوبت و ماهی یک بار به اجرای آثار او بپردازیم، سه سال طول خواهد کشید.

کامکاری خاطرنشان کرد: اکبر رادی به دلیل پایبندی به اصول و قواعد هنری توانسته در اذهان عمومی ماندگار باشد و احساسات مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهد چنانچه می گوید: می دانید هنر و ادبیات، عرصه صداقت، وفای به عهد و ایمان به کیش حقیقت است و لاجرم حضور در این عرصه شفافیت دیگری می خواهد و پایداری دیگری می طلبد.

تانگوی تخم مرغ داغ نوشته اکبر رادی به کارگردانی ناصح کامکاری با حضور سهیلا رضوی، ناهید مسلمی و تنی چند از بازیگران، 25 و 26 آبان در سالن انتظامی خانه هنرمندان نمایشنامه خوانی شد./

 

لینک صفحه اصلی مطلب:

http://www.art.yjc.ir/NewsDesc.aspx?newsid=246931

------------------------------

به گزارش سایت ایران تئاتر،‌ این نمایشنامه‌خوانی اثر زنده‌یاد اکبر رادی است که به کارگردانی ناصح کامکاری در خانه هنرمندان ایران روخوانی می‌شود.
در این نمایشنامه‌خوانی هوشنگ قوانلو، فرخ نعمتی، سهیلا رضوی، ناهید مسلمی، پریزاد فرزانه، محمد اشکان فر‌، فاطمه عسگری و نوید نوروزی نقش‌خوانی ‌خواهند کرد. اصغر وفایی نیز به عنوان آهنگساز این گروه را همراهی می‌کند.
به گزارش سایت ایران تئاتر، "تانگوی تخم‌مرغ داغ" 25 و 26 آبان ماه ساعت 18 و به مدت 75 دقیقه در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران نمایشنامه‌خوانی می‌شود.
گفتنی است کامکاری نمایشنامه‌خوانی این اثر را نخستین بار در سال 81 در مجموعه تئاترشهر اجرا کرد و 25 مهرماه سال جاری نیز در سلسله برنامه‌های بنیاد رادی به بازخوانی این نمایشنامه پرداخت.

لینک صفحه اصلی: 
http://www.theater.ir/news.show/+27443
 ---------------------------------------------------------

خلق آثار بومی از اولویتهای هنر تئاتر است

خبرگزاری جمهوری اسلامی ۱۷/۰۸/۸۸

رشت - نمایش ، هنر زندگی آدمیان از آغاز تا به امروز است ، از این رو بررسی سیر تکاملی هنر نمایش در هر جامعه‌ای بستگی کامل به کنکاش در تمدن و فرهنگ آدمیان آن منطقه از آغاز شکل‌گیری تا به حال دارد.

بررسی دقیق هنرهای نمایشی یک جامعه یا یک قوم به عنوان نماد فرهنگی با زیربنای اقتصادی ، برای شناخت تاریخ اجتماعی آن جامعه ، حایز اهمیت فراوان است.

بیست و دومین جشنواره ی تئاتر گیلان نیز برگزار شد و نظر بارز کارشناسان بر این بود که خلق آثار بومی درخشش کمتری یافته و تقلید از آثار خارجی افزایش یافته است.

آنان معتقدند : حضور پیشکسوتان هنر تئاتر بر صحنه تابش کمتری یافته و بیشتر به انجام کارهای حاشیه پرداخته اند.

ناصح کامگاری یک نمایشنامه نویس، کارگردان ، طراح و مدرس تئاتر کشور در حاشیه جشنواره یاد شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توجه به آثار انتشار یافته خارجی یکی از راههای خلق آثار تئاتر است ، اما اولویت در خلق نمایشهای بومی است.

وی که بعنوان داور در جشنواره حضور یافته بود، افزود: نمایشنامه‌های بومی می‌توانند بازنمونی از دغدغه‌ها ،آلام ، و اندیشه‌های مردم روزگار خویش باشد.

وی اظهار کرد: بایستی برای هنر تئاتر چه در بخش کلان و چه منطقه‌ای بعنوان عامل موثری در ارتقای سطح فرهنگی جوامع سیاستگذاریهای استراتژیک صورت گیرد.

کامگاری با اشاره به پیشینه ی تئاتر گیلان افزود: متاسفانه جشنواره ی برگزار شده نشانگر همه ظرفیت تئاتر استان نبود.

وی اضافه کرد: مسلما ذوق و خواست برای فعالیت تئاتر در استان وجود دارد ، اما این حضور کمرنگ دیده شد...

لینک متن کامل گزارش:

 http://www2.irna.ir/fa/news/view/menu-235/8808161860134024.htm

/ 0 نظر / 25 بازدید